Urzadzenia zabezpieczajace

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest płytka bezpieczeństwa i do czego służy? Odpowiedź można znaleźć w poniższym artykule.

tworzenie stron internetowych krakówTworzenie, projektowanie, pozycjonowanie stron Kraków

Alternatywa zaworów

Płytki bezpieczeństwa są zamiennie określane mianem głowic bezpieczeństwa. Stosuje się je w celu zabezpieczenia różnych aparatów i urządzeń procesowych przed nadmiernym wzrostem lub spadkiem ciśnienia. Dostępne są w niskich cenach, zdecydowanie niższych niż zawory, więc stanowią dla nich doskonałą alternatywę. W wielu systemach stosuje się połączenie zaworów bezpieczeństwa i płytek bezpieczeństwa, dzięki czemu uzyskuje się podwójną ochronę.

Bardzo często, jako rodzaj zabezpieczenia montuje się płytkę bezpieczeństwa bezpośrednio pod zaworem bezpieczeństwa. Dzięki temu drogi zawór jest chroniony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz przed różnego rodzaju zabrudzeniami. Nie ma potrzeby przeprowadzania testów UDT w stosunku do płytek. Zawory muszą przechodzić tego typu testy każdego roku.

co to jest płytka bezpieczeństwa

Różne rodzaje

Różne rodzaje płytek bezpieczeństwa mogą być stosowane w różnych urządzeniach. Najczęściej stosuje się najprostsze płytki z nacięciem, które pękają w monecie pojawiania się nadmiernie wysokiego ciśnienia w urządzeniach czy maszynach. Płytki można zastosować w urządzeniach, które pracują pod bardzo wysokim ciśnieniem. Mogą to być np. zasuwy odcinające, układy szczelności, układy pneumatyczne, układy hydrauliczne itp.

Zastosowanie

Płytka bezpieczeństwa  ( ang. bursting discs ) znajduje zastosowanie w branży spożywczej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej, w więc wszędzie tam, gdzie pojawia się realne ryzyko awarii wywołanej niekontrolowanym i nieprzewidzianym wzrostem ciśnienia w urządzeniach, układach czy maszynach.