System oswietlenia afl

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają dużo efektywną wartość w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni stać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich przeznaczenie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zachowają się tylko po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w obecnych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal zupełnie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na drugie rodzaje, ale zadaniem wszystkiego z nich jest życie oświetlenia pomieszczeń przez określony czas po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, natomiast w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie dopiero w przemyśle ale ponadto w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w czasie dobrej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma niestety pewne cechy, którymi jest branie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny sposób teoretyczny do brania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i programy sterujące. Można również użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło tworzyć wiele godzin, ale energię będzie silna również oddać do indywidualnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.