Pompy zywieniowe

Pompy należą do szybszej siły urządzeń, do tzw. przenośników cieczy. Działanie pompy liczy na przenoszeniu cieczy ze zbiorników położonych niżej, do zbiorników umiejscowionych niżej. Pompy są używane również do przetłaczania cieczy ze zbiorników o ciśnieniu niższym, do zbiorników, jakie stanowią ogromniejsze ciśnienie.

Pompy mogą być urządzeniami bardzo delikatnymi technologicznie, lecz również niezwykle łatwymi. Przenośnikiem cieczy może żyć, np. czerpak do studni lub przy młyńskie.
Obecne pompy z porady na domową budowę mechaniczną są o znacznie bardziej oryginalne. Aby pompa mogła prawidłowo pracować konieczne jest oddanie jej siły z zewnątrz. Niezbędnym elementem pompy więc jest jej silnik.
Przy wyborze pompy należy zwrócić szczególną opinię na jej wydajność, moc i wysokość podnoszenia lub maksymalne ciśnienie. Moc pompy musi istnieć dobrana do wielkości podnoszenia oraz wydajności. Należy zwrócić również opinię na kursy eksploatacji pompy zaś jej awaryjność.
Obecnie najczęstsze są pompy przemysłowe. Jest bardzo wiele rodzajów pomp przemysłowych. Najczęściej użytkowane są pompy do wody. Natomiast pompy przemysłowe liczą się na: pompy beczkowe, pompy bocznokanałowe, pompy chemiczne, pompy chemoodporne, pompy do pompowania bentonitu i płuczki, pompy do gorącej cieczy, pompy do hydrotransportu, pompy do igłofiltrów, pompy do nawadniania, pompy do olejów i paliw, pompy do sądów, pompy do wody czystej, pompy do wody deszczowej, pompy do wody morskiej, pompy dozujące, pompy dwustrumienne, pompy głębinowe, pompy czyste i spożywcze, pompy krzywkowe, pompy kwasoodporne, pompy magnetyczne, pompy membranowe, pompy odwodnieniowe, pompy perystaltyczne, pompy samozasysające, pompy ściekowe, śmigłowe, śrubowe, pompy wałowe, wielostopniowe, wałowe, pompy z elastycznym wirnikiem też mnóstwo różnych typów.