Oprogramowanie ksiegowe na polskim rynku

Oprogramowanie księgowe pozwala na prowadzenie rozliczania uproszczonej księgowości. Na rynku znajduje się wiele programów od różnych producentów, które ułatwią prowadzenie i zarządzanie księgowością.

Liczne programy dostępne na rynku

Pierwszym z programów do omówienia jest polski program Ala – księgowość uproszczona. Program ten umożliwia prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów oraz Ewidencji Przychodów. Kolejnym programem wartym naszego zainteresowania jest DuoKomp Księga Podatkowa. Ten pochodzący z roku 2013 program dedykowany jest dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się z fiskusem poprzez księgę przychodów i rozchodów. Księga Express STD przeznaczony jest dla małych firm, a w jego pakiecie znajdziemy miedzy innymi zintegrowany pakiet biurowy, edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny i terminarz z zadaniami do wykonania. Program Lefthand Pełna księgowość od polskiego producenta dostępny jest w wersji testowej, która działa przez okres pierwszego miesiąca za darmo. Jest to program księgowy przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczane są w oparciu o Pełne Księgi Handlowe. Następnym godnym nadmienienia programem jest Pakiet przedsiębiorcy – Mała Księgowość z 2016 roku. Uaktualniona wersja programu od polskiego producenta jest niewielka, ale za to bardzo przejrzystą aplikacją dzięki której możliwa staje się obsługa dowolnej liczby firm, które rozliczają podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz na podstawie ryczałtu. Dwa kolejne programy, którymi zajmiemy się to dzieła wrocławskiej firmy Reset2.

Program R2fk dedykowany jest do prowadzenia pełnej oraz uproszczonej księgowości, ale posiada też opcje prowadzenia rozliczeń w formie księgi przychodów i rozchodów bądź też w formie ryczałtu. Program R2księga dodatkowo wyposażony jest w możliwość tworzenia rejestrów kupna. Ostatnim z omawianych programów księgowych jest Rachmistrz GT. Ten polski program dedykowany jest do obsługiwania księgowości w formie uproszczonej. Polecany jest zwłaszcza płatnikom podatku zryczałtowanego.