Opakowanie prozniowe na ubrania

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w szczególnych warunkach, aby przedłużyć okres ich pozostawiania i dodatkowo zminimalizować ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem czyli z innymi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie wyłącznie w sklepach, lecz zarówno w artykułach gastronomicznych bądź w swoich mieszkaniach. Pakowanie próżniowe idzie na przechowywanie żywności w własnych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do ostatniego obiekcie wykorzystuje się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których gromadzone są produkty żywnościowe. Następnie mając ze specjalnych urządzeń z pojemnika lub worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest głównie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest dodatkowo zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co sprawia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso zapewne być magazynowane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania ciała w lodówce lub produktów sypkich, umieszczanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale i grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W wnętrzach prywatnych obraca się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino potrafi żyć zapisywane nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i toż wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych prawdopodobnie stanowić zarówno przechowywana odzież, która zajmuje niewiele miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.