Komputeryzacja w biznesie

Często możemy ujrzeć w składach wyposażenie stanowiska kasjera w perspektyw nowoczesnego komputera - nierzadko z dotykowym ekranem - oraz drukarki fiskalnej i ręcznego bądź wbudowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie podejścia najczęściej zwraca się w szybkich marketach i sklepach przylegających do budowie sklepów.

Jest w nich wielu asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, i też produkty równie często są sprzedawane, kiedy również zajmowane. Stąd też jest potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży i przeprowadzania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go ponad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zazwyczaj natomiast ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, jak przechodzimy do pracowania z małym sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo charakterystycznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W spraw kiedy jednorazowo zamawiamy kilka czy kilkanaście sztuk samego produktu raz na dwa tygodnie a kiedy rodzaj asortymentu nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. Wtedy wystarczy asortyment podzielić na kilka albo kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z wartościami na dowolnym danym produkcie. W postaci kiedy tego asortymentu jest dużo, nie jest przy tym bardzo pracy, i zdecydowanie jest upilnować wszelkie koleje w zasięgu ceny czy ilości artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik spełnia określony pułap dochodów, więc musi stosować tego narzędzia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kasy i odnoszenia jej przy każdej transakcji, jest wszystek wybór co do guście kasy. W wypadku malutkiego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie jest zbyt dużo funkcji, a jest typowy w obsłudze. Możemy z góry założyć, iż są to kryteria najistotniejsze dla nas w przypadku zakupu kasy i że przez duży pogoda nie ulegną one zmianie.