Jaki kupic mikroskop

Jak powszechnie wiadomo mikroskop jest skomplikowanym urządzeniem, które umożliwia nam bardzo dokładną obserwację obiektów, które są bardzo trudno widoczne gołym okiem. Mikroskopy wyróżniają się między sobą przede wszystkim rodzajem i poziomem powiększenia. Pierwsze mikroskopy, które pojawiły się na naszym rynku to mikroskopy optyczne, w których to do podświetlania badanych obiektów używano wyłącznie światła dziennego.

Mikroskopy dla dzieci i dla dorosłych

W dzisiejszych czasach profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są głównie w celach naukowych do przeprowadzania mniej lub bardziej skomplikowanych badań laboratoryjnych. Proste mikroskopy mogą okazać się również znakomitym prezentem dla naszego dziecka i co najciekawsze dzięki takiemu prezentowi możemy zachęcić naszych podopiecznych do nauki. Wybierając dla siebie optymalny mikroskop powinniśmy jednak wiedzieć na jakie parametry w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego zakupu.

mikroskop

źródło: http://www.mikroskopy.pl/uploads/main4.jpg

Na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy mikroskop zbudowany jest z następujących elementów: okular, tubus, śruby mikrometrycznej, kondensatora, śruby obiektów oraz lusterka, które odpowiedzialne jest na naświetlanie badanych obiektów. Najważniejszą rolę w mikroskopie pełni oczywiście okular, który odpowiedzialny jest za powiększanie obrazy, który wytworzony jest przez obiektyw. Dużą rolę odgrywa również tubus, który z kolei pozwala nam dowolnie formować powiększany obraz. Jeżeli chcemy kupić wysokiej jakości mikroskop to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić naszą uwagę właśnie na te dwa podzespoły.

Przed zakupem mikroskopu warto również poważnie zastanowić się jaki tak naprawdę mikroskop chcemy kupić. Na naszym rynku obecnie dostępne są mikroskopy akustyczne, które wykorzystują fale ultradźwiękowe, mikroskopy elektronowe, które wykorzystują z kolei wiązki elektronów oraz mikroskopy fluorescencyjne, zwane również mikroskopami świetlnymi. W sklepach możemy zastać również coraz popularniejsze w naszym kraju mikroskopy holograficzne oraz konfokalne, które idealnie powiększają kontrast oraz rozdzielczość. Warto również wspomnieć o mikroskopach operacyjnych, które wykorzystywane są do przeprowadzania skomplikowanych operacji.