Jak poradzic sobie z ogniem

Wybuch pożaru to jedno z tych zagrożeń, na które należy być odpowiednio przygotowanym. Ogień jest niezwykle groźnym żywiołem, a jego szybkie rozprzestrzenianie się, potrafi zaskoczyć nawet najbardziej obeznanych z nim strażaków. Systemy zabezpieczenia przed ogniem stanowią podstawę wyposażenia każdego budynku. Zagrożenie pożarowe nigdy nie powinno być lekceważone. Jednak odpowiednie wyposażenie w przyrządy do walki z pożarem potrafią być niewystarczającym środkiem zapobiegawczym.

Równie ważne jest odpowiednie przeszkolenie. Walka z ogniem wymaga umiejętności oszacowania jego rodzaju, charakterystyki przedmiotu, który płonie oraz odpowiedniego dobrania środka, którego celem będzie zwalczenie płomieni. Nie każdy ogień, gasi się tym samym sposobem. W niektórych przypadkach jedyną możliwością skutecznego przeciwdziałania przemieszczaniu się ognia jest gaszenie parą.

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-xl/comarch-erp-edi/Comarch ERP XL EDI | Systemy ERP | POLKAS

steam fire extinguishing

Para gaśnicza – steam fire extinguishing

Steam fire extinguishing to para gaśnicza, która potrafi mieć niezwykle silne właściwości zwalczające płomienie, jednak nie zawsze może być stosowana. Ze względu na swój niski ciężar właściwy, absolutnie nie może być stosowana jako środek gaśniczy wykorzystywany do walki z ogniem na otwartej przestrzeni. Niski ciężar powoduje, że w takich okolicznościach, para nie osiągnie swoich gaśniczych właściwości. Idealnie za, to, sprawdzi się do gaszenia pożaru w małych i zamkniętych pomieszczeniach. Ich objętość nie powinna przekraczać 500 metrów sześciennych. Często bywa wykorzystywana do zabezpieczenia przeciwpożarowego na statkach, przepompowniach, przy gaszeniu kotłów wulkanizacyjnych czy pożarach w suszarniach drewna. Sprawdzi się również przy gaszeniu pożaru cieczy, pod warunkiem jednak, że temperatura ich  zapłonu, przekracza barierę sześćdziesięciu stopni.

Gaszenie parą i jego skuteczność zależy od temperatury zapłonu cieczy i gazów. Im większa ona będzie, tym większą skuteczność zapewni gaszenie. Metoda ta, działa dzięki zastosowaniu mechanizmu, którego celem jest znaczne minimalizowanie stężenia tlenu, aż do poziomu, w którym proces spalania staje się niemożliwy. Najważniejszym aspektem jest jednak konieczność wykorzystywania tej technologii do gaszenia pożarów jedynie w pomieszczeniach zamkniętych.