Formalnosci zwiazane z uzywaniem kasy fiskalnej

Stojąc przed koniecznością zakupu kasy fiskalnej trzeba dobrze rozeznać rynek. Warto przejrzeć oferty różnych sklepów stacjonarnych i sprzedawców internetowych. Kasy fiskalne, podobnie jak inne urządzenia, posiadają bowiem bardzo zróżnicowane funkcje. W zależności od rodzaju sprzedaży jaka będzie za ich pośrednictwem prowadzona można zdecydować się na proste i tanie urządzenie lub bardziej skomplikowane o wielu złożonych funkcjach.

Różne modele kas

Oczywistym jest, że inna kasa fiskalna sprawdzi się w przypadku sprzedaży usług, a inna towarów. W pierwszej sytuacji, przy niewielkiej ilości pozycji, wystarczy proste, nieduże i nieskomplikowane urządzenie. Takie właśnie będzie odpowiednie na przykład dla lekarzy czy fryzjerów. Najtańsza kasa fiskalna zaczyna się już od 700 złotych. Z kolei w przypadku sprzedaży dużej ilości zróżnicowanych towarów warto zainwestować w kasę bardziej skomplikowaną, która tak na prawdę ułatwi sprzedaż. W takie urządzenie powinien zainwestować każdy właściciel sklepu bez względu na rodzaj sprzedawanych produktów.

najtańsza kasa fiskalna

źródło: http://www.polkas.pl/pliki/sklep/produkty_d/bileterka_emar_105.jpg

Zgłoszenie kasy do US

Rozpoczynając sprzedaż produktów lub usług na kasie fiskalnej należy pamiętać o wielu obowiązkach, które ciążą na właścicielu i użytkowniku kasy. Pierwszą czynnością, której należy dokonać jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży, jest zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego. Nie wolno zaniedbać tego obowiązku, bowiem kasa, która nie będzie miała nadanego przez urząd unikatowego numeru, nie może być używana. Dopiero po nadaniu numeru kasie, przeprowadzeniu jej fiskalizacji i wprowadzeniu produktów do pamięci można rozpocząć sprzedaż. Ewidencjonując sprzedaż na kasie fiskalnej należy pamiętać o szeregu obowiązków ciążących na właścicielu – uregulowane to zostało w odpowiednich przepisach prawa. Najważniejsze jest, aby pamiętać o sporządzaniu okresowych raportów fiskalnych – dobowych, miesięcznych i rocznych. Stanowią one ważne dokumenty, które powinny być przechowywane jeszcze długo po zamknięciu działalności wraz z całą dokumentacją firmową. Raporty te mogą być również przedmiotem kontroli z urzędu skarbowego. Ich brak będzie skutkował nałożeniem sporych kar finansowych na właściciela przedsiębiorstwa, który też jest właścicielem kasy fiskalnej. Z tego powodu warto okresowo szkolić swoich pracowników z obsługi kasy.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl