Endometrium 0 6

Endometrioza jest chorobą, na którą chorują tylko osoby. Jest toż choroba, w jakiej komórki śluzówki macicy unoszą się po organizmie i wszczepiają się w pozostałe organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej występuje na jajniku. Innymi miejscami gdzie że się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak i pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym polem do stworzenia endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W współzależności z jej dania daje różne objawy. Najczęściej a istnieje wówczas ból przed również w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym objawem jest zarówno ból podczas stosunku płciowego lub inne zespoły bólowe w obrębie miednicy. Bardzo dużym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty zlokalizowane w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Przychodzące do ostatniego zaburzenia w sztuce hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej liczby poronień i dobrego utrzymania ciąży.

turnikietZobacz naszą stronę www

Rozpoznanie
W poznaniu endometriozy niezwykle istotny jest wywiad z osobą. Kolejnym etapem jest wykonanie badań. Wskazane jest przeprowadzenie bardzo szczegółowego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Zapewne ono trwać farmakologicznie lub chirurgicznie. Zależne stanowi toż z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne liczy na podawaniu odpowiedniej ilości hormonów oraz środków przeciwbólowych. Terapia przy zastosowaniu hormonów uważa za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników oraz co za tym idzie do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego otwierane jest źródło z skórą endometrium lub dużo inwazyjnie leczony jest jajnik, czy nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć ważną w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może nastąpić jej nawrót.