Badanie nasienia luxmed

Badanie płodności u ludzi polega przede ludziom na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest ważnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które czerpią z jajek i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno odbyć się badanie?Badanie to powinno się zbudować w punkcie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć też po nowego sposobu urazach w strefie krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podjęciem do poszukiwania muszą stać spełnione pewne standardy. Negatywnie na efekt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać pobrana w terminie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna również zostać zaopatrzona w obiektywny środek.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich siła i ruchliwość). Dodatkowo wydobywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są i inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u ludzi stosuje się i nowego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią istnieć jednocześnie wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje zatem tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono twórz składania się przeciwciał z plemnikiem. Musi być ich tak znacznie dobrze, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też innego typie infekcje. W obiekcie ich wykluczenia robione są badania mikrobiologiczne.